יום רביעי, 5 בינואר 2022

150 מיליון ש"ח ורכבי יוקרה נתפסו על ידי רשויות מע"מ

רשות המסים יצאה למבצע מע"מ ארצי: מחייבי מס נגבו קרוב ל-150 מיליון שקל ו-126 רכבים עוקלו

ועוד כמה מאמרים שכתבתי:

·  עיצום כספי על חברת דואר ישראל בע"מ בגין הפרת הוראת...

·  תביעות ייצוגיות וקצת על הוצאה לפועל

·  President Isaac Herzog met with the Prime Minister...

·  מיכאל פן למעצר בית, לא יוסגר בינתיים לארה"ב תיווך ...

·  שדדו את כספם של מתלוננים אשר באו לרכוש מהם מטבעות ...

המבצע כלל פעילות גבייה כנגד חייבים מכלל הענפים, לצד פעילות ביקורת ממוקדת לאיתור מעלימי מס בענפי ייצור המצבות והאמבולנסים הפרטיים. בעקבות פעילות הביקורת יוצאו שומות ל-188 עוסקים וכנגד חלקם יוגשו כתבי אישום הצפויים להוביל לגבייה נוספת

בעל חברה מהצפון, שצבר חוב למע"מ נוף הגליל, ניסה למנוע עיקול של רכב מזראטי בבעלותו על ידי הסרת לוחית הרישוי והעמדת שישה רכבים שחסמו את הגישה אליו. לאחר שגרר החל לגרור את הרכבים החוסמים, הופיעו במהרה בני משפחתו של בעל החברה והזיזו אותם

רשות המסים קיימה מבצע ארצי נרחב לאיתור מעלימי מס וגביית חובות. במסגרת המבצע פעלו מאות עובדים של משרדי מע"מ בכל רחבי הארץ בשיתוף פעולה עם חוקרי מע"מ ואנשי הוצאה לפועל ברשות, מתוגברים בחוקרי מס הכנסה ושוטרים. בעוד שפעילות הגבייה התרכזה בכ-2,000 עוסקים מענפים שונים שצברו חובות למע"מ, פעילות הביקורת התמקדה בשני ענפים עיקריים: יצרני מצבות ומפעילי אמבולנסים פרטיים. 

פעולות הגבייה הניבו עד כה סכום כולל של קרוב ל-150 מיליון שקל, אשר צפוי לגדול בהמשך לאחר שחייבים שעוקלו להם נכסים יפנו להסדיר את חובם. בתוך זה, נגבה סכום כולל של כ-1.3 מיליון שקל באמצעות עיקולי צד ג'. בסך הכל עוקלו 126 כלי רכב.

פעולות הביקורת הובילו ל-188 עוסקים שלהם יוצאו שומות וכנגד חלקם יוגשו כתבי אישום.

פעולות הביקורת התבססו על פעילות מודיעין מקדימה, שבמסגרתה הוכנו רשימות של יצרני מצבות ומפעילי אמבולנסים פרטיים בפריסה ארצית. בנוסף, נאסף מידע מחברה קדישא בנוגע רישיונות להקמת מצבות, שמספק מידע מהימן בנוגע להיקף הפעילות של יצרני מצבות, שאותו ניתן להצליב עם דיווחיהם לרשות המסים.

כך, למשל, הגיעו החוקרים ליצרן מצבות מנתניה, אשר על פי רשומות חברה קדישא הקים מאות מצבות בשנים האחרונות ולמעשה הוא פעיל מאוד בתחום, אך כל זאת לא תואם את המחזורים הנמוכים שדווחו בתיק העוסק הפטור שלו. היצרן נחקר במשרדי מע"מ נתניה ועל פי תחשיב ראשוני הוא לא דיווח על הכנסות של כמיליון שקל.

בבאר שבע, הגיעו החוקרים ליצרן מצבות אשר דיווח על מחזורים נמוכים יחסית. אולם במהלך הביקורת נתפסו חשבוניות הנושאות קניות של שיש בשמו של אחיו, שמרצה עונש מאסר מאז שנת 2013. בעקבות תשאול של יצרן המצבות, עולה החשד כי הוא רשם רכישות של חומרי גלם לעל שם אחיו על מנת להסוות את היקף פעילותו המלא וכך להימנע מדיווח על הכנסות.

פעולות אכיפה וגבייה התרכזו בחייבים שלא ספגו פגיעה כלכלית בתקופת הקורונה. פעולות אלו כללו עיקול רכבים שבבעלות החייבים, כמו גם רכבים שחייבים שילמו את הביטוח עבורם, למרות שהם היו רשומים בבעלות אחרת. בחלק מהמקרים, העיקולים הובילו להסדרה מיידית של החוב. כך, למשל, עוסק מהמרכז שצבר חובות למע"מ גוש דן מאז שנת 2019 הסדיר עוד במהלך המבצע את חובו, לאחר שעוקל רכב יוקרה בבעלותו.

בחלק מהמקרים נתקלו עובדי ההוצאה לפועל בניסיונות שונים להימנע מהעיקול. כך, למשל, בעל חברה מהצפון, שצבר חוב למע"מ נוף הגליל, ניסה למנוע עיקול של רכב מזראטי בבעלותו על ידי הסרת לוחית הרישוי והעמדת שישה רכבים שחסמו את הגישה אליו. אולם לאחר שגרר שהוכן מבעוד מועד זומן והחל לגרור את הרכבים החוסמים, הופיעו במהרה בני משפחתו של בעל החברה והזיזו את הרכבים החוסמים. 

פעולות האכיפה כללו גם עיקולי צד ג', במסגרתם קיבלו לקוחות של חייבים הוראה לעכב תשלומים לאותם חייבים, עד להסדרת החוב מול רשות המסים. במהלך פעילות באשדוד, התגלה כי בעל חברה שנחשד בניכוי חשבוניות פיקטיביות הציג ללקוחותיו אישורים מזויפים, לפיהם העיקולים על התשלומים המגיעים לו מהם הוסרו. אולם בעקבות מעקב של רשות המסים אחר ביצוע הוראות העיקול, אותרו הזיופים עוד בטרם הועברו התשלומים לאותו בעל חברה והוגשה נגדו תלונה במשטרה על זיוף. אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה